Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Intel nas olał

Zaczęty przez PoznanskaPyra, 19 Marzec 2013, 18:21

PoznanskaPyra

Przeglądałem sobie dzisiaj test nowej i7 4770 i się wpieniłem. Intel-owy krok TOC, który teoretycznie powinien nam przynieść niezły skok wydajności, tak na prawdę jest ZEREM! Przyrost wydajności procesora jest tak beznadziejnie niski, że na następny rok może dłużej nie mamy praktycznie żadnego skoku wydajności w obliczeniach. Tak jak Ivy Bridge przyniósł, trochę większy od tego, skok wydajności i mniejszy pobór energii tak te procesory nie przynoszą nam NIC. Może 5% wzrostu  :bad:  AMD jest w ogóle w tyle więc tu bym się też jakiś rewelacji nie spodziewał, chyba że coś im nagle wypali.
Dla potwierdzenia wykresy szybkości obliczeń procesora.

[smg id=9895 type=full align=center caption="28749 3"]

[smg id=9896 type=full align=center caption="28749 4"]

[smg id=9897 type=full align=center caption="28749 7"]

WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

mordi

hmmm no trudno :( pytanie tylko, czy to działanie planowane (przeciąganie wdrożenia technologii - bo kasa) czy przypadek ;)
Guard well the secret of steel...


krzyszp

Cytat: mordi w 19 Marzec 2013, 18:36
hmmm no trudno :( pytanie tylko, czy to działanie planowane (przeciąganie wdrożenia technologii - bo kasa) czy przypadek ;)
Przypadek... A w Mikołaja też wierzysz? ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

lolek

Jak AMD nie nawiąże walki z intelem to jeszcze długo będzie taki marazm  :bad:

Cyfron

może po wprowadzeniu nowych proców te starsze a dobre będą tańsze :)

PoznanskaPyra

Cytat: Cyfron w 19 Marzec 2013, 19:26
może po wprowadzeniu nowych proców te starsze a dobre będą tańsze :)
Intele nie tanieją, po prostu przestają je sprzedawać jak nie schodzą :/


PS Może być też tak że z tej samej architektury już więcej nie można wycisnąć.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

mordi

Cytat: krzyszp w 19 Marzec 2013, 18:44
Cytat: mordi w 19 Marzec 2013, 18:36
hmmm no trudno :( pytanie tylko, czy to działanie planowane (przeciąganie wdrożenia technologii - bo kasa) czy przypadek ;)
Przypadek... A w Mikołaja też wierzysz? ;)
a może wierze ;) ale cos on we mnie chyba nie :P ale pewnie przypadku tu nie było ;)
Guard well the secret of steel...


Troll81

A po co ma się intel starać jak konkurencji ni ma??

MarcinB

Może chociaz pobór prądu mniejszy?

krzyszp

Cytat: Troll81 w 19 Marzec 2013, 23:09
A po co ma się intel starać jak konkurencji ni ma??
Ostatnio jak Intel tak zaspał, to go AMD Athlonami obudziło ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

PoznanskaPyra

Cytat: MarcinB w 19 Marzec 2013, 23:10
Może chociaz pobór prądu mniejszy?
Wydawać 400zł więcej żeby 10 wat zyskać?
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

PoznanskaPyra

Cytat: krzyszp w 19 Marzec 2013, 23:13
Cytat: Troll81 w 19 Marzec 2013, 23:09
A po co ma się intel starać jak konkurencji ni ma??
Ostatnio jak Intel tak zaspał, to go AMD Athlonami obudziło ;)
Oby
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Krzysiak

Cytat: PoznanskaPyra w 20 Marzec 2013, 00:27
Cytat: MarcinB w 19 Marzec 2013, 23:10
Może chociaz pobór prądu mniejszy?
Wydawać 400zł więcej żeby 10 wat zyskać?

Taki sam marketing ja gaszenie światła na godzinę dla niektórych  %)

A co do tematu przez 3 lata wydajność tak nie wzrosła żebym odczuł to jak się przesiadałem z E8400 na i7-920(po wymianie gwarancyjnej na i7-950)
Ile kasy i jaki procek bym musiał kupić teraz ?
I czy wzrost wydajności byłby opłacalny -mało prawdopodobne

Nawet gry wyhamowały co do wymagań sprzętowych ???


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Dario666

Z jednej strony nie ma konkurencji, a z drugiej OpenCL, gdy potrzeba dużej wydajności, więc lepiej pociągnąć starą technologię jeszcze trochę czasu. To tak samo jak zablokowali (czyt. przekupili) Sony'ego z jego OLEDami, by jeszcze z LCDków wyciągnąć maksimum kasy.

Troll81

E8400 Passmark 2050
i7 920 Passmark 5019
i7 950 Passmark 5724

no ja nie wiem czy nie podskoczyło..... jakieś niecałe 3 razy :D

Krzysiak

Cytat: Troll81 w 20 Marzec 2013, 11:03
E8400 Passmark 2050
i7 920 Passmark 5019
i7 950 Passmark 5724

no ja nie wiem czy nie podskoczyło..... jakieś niecałe 3 razy :D

Przy tej przesiadce to odczułem
tylko teraz po tych 3 latach jak bym chciał sprawić sobie coś nowszego tak cpu ok 1-1,2tyś to raczej skok wydajności nie będzie już taki duży 


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

Intel Core i7-3770K passmark 9631 - chyba odczujesz :D

_Aleksander_

Ponieważ mówimy o CPU w BOINC, to napiszę, że z mojego punktu widzenia pojawienie się zestawu instrukcji AVX2 w Haswell może przynieść duży postęp dla aplikacji LLR używanej w Primegrid. Pamiętacie jakiego kopa daje AVX w tym projekcie? Implementacja AVX2 wymusiła podwojenie przepustowości pamięci podręcznej L1 w porównaniu do SB/IB - zyskamy i na tym. Chociaż czytałem, że dopiero DDR4 będzie w stanie dostarczyć odpowiednią przepustowość, poczekamy zobaczymy. Kompilatory z obsługą zestawu AVX2 już są dostępne, więc nie powinno być dużych opóźnień w implementacji...

Widzę też, że wreszcie otrzymamy dostęp do instrukcji FMA (Fused Multiply-Add), co AMD już miało w w swoim CPU Bulldozer.
Co prawda będzie to starsza wersja FM3 umożliwiająca równoczesne wykonywanie operacji mnożenia i dodawania na 3 zmiennych C = A x B + C w jednej operacji, ale zawsze. Ciekawostka, że AMD używa wersji FM4, czyli 4 zmienne równocześnie (D = A x B + C)....

Podsumowując - jak to wszystko zostanie uwzględnione w aplikacjach poszczególnych projektów, to wtedy będzie można mówić czy i ile zyskaliśmy.

goofyx

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 20 Marzec 2013, 07:42
Nawet gry wyhamowały co do wymagań sprzętowych ???
Myślę, że to było do przewidzenia już 2-3 lata temu.
Sam powiedz ileż można?
Co 6 miechów kupować nową kartę graficzną za 3-4 tysiące, kogo na to stać <- a po za tym kto ci będzie płacił np.: 700zł za prąd (nowe graficzne ciągną nawet do 650-700W/h <- jak powyłączam wszystkie kompy to cały mój dom tyle nie ciągnie prądu ;) ) tylko po to żeby sobie pograć na maksa.
A z drugiej strony mam wrażenie, że producenci nadgonili z możliwościami na PC i kładą teraz nacisk na konsole i rozwiązania mobilne.