Przeróbka gniazdka bez bolca na gniazdko z bolcem

Zaczęty przez Cyfron, 29 Kwiecień 2013, 20:08

Cyfron

Kamraci!

Mam pytanie: Czy opłaca się robić gniazdka z bolcami w przypadku, kiedy instalacja elektryczna podprowadzona do gniazdka jest dwużyłowa?

Dlaczego pytam? Bo tak się zastanawiam. Jak listwa przeciwprzepięciowa działa, to ona te przepięcia ładuje do uziemienia - prawda? A jak będziemy mieli spięte neutral z uziemieniem to czy w tym przypadku listwa nie ładuje tego przepięcia z powrotem sobie na wejście?
Dobrze ja to rozkminiam?
Czy może zawsze powinno starać się robić uziom?

Teech

Opłaca się, wszystkie ładunki pójdą do ziemi. Wada, gdy zrobi się przerwa na zerze, obwód zostanie otwarty więc na bolcu masz 231V (extremalnie rzadko ale się zdarza). Robiąc własne uziemienie nie uzyskasz tak dobrego jak zero w istniejącej instalacji.

Krzysiak

Lub ja masz instalacje wodną na rurkach metalowych zawsze możesz je wykorzystać


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

stiven

Wg mnie należy się zastanowić co ryzykuje się podłączając sprzęt wymagający bolca do instalacji bez niego. Dwie żyły to nie problem. Bolec z zerem i będzie działać. Mam tak trzeci rok i ustąpiło złośliwe kopanie obudowy przy dotknięciu oraz odgłosy z zaświatów w głośnikach. Można też sobie zapożyczyć uziemienie z kaloryfera.

Co do listwy to zależy od konstrukcji.

Cyfron

Czyli robić bolec za wszelką cenę - ok.
a branie uziemienia z kaloryfera nie ma jakiś minusów? Np w bloku, przecież po klaoryferze też może jakiś "śmieć" pójść.

stiven

Za wszelką cenę? - Nie.
Nie ma minusów? - Są.

Pytanie co gorsze? Przewód ochronny podłączony do niczego (brak bolca albo bolec ślepy) czy przewód ochronny złączony z neutralnym/kaloryferem. Mi wyszło, że opcja druga jest lepsza ale wszystkich zagrożeń i niebezpieczeństw zapewne nie mam świadomości. Także ostrożny byłbym z jednoznacznym stwierdzeniem, że zawsze jest to dobre wyjście. Z braku innych możliwości jest to jakieś rozwiązanie ale do ideału mu daleko.


ksysju

Hi

Ja się przychylam do podłączenia bolca z N

Przewód neutralny jest w pl uziemiony ( w trafo, na słupie, większe rozdzielnie )
Do dziś w blokach z lat 60-80  masz instalacje 2 żyłową i w gniazdku połączony bolec z N.
Instalacje elektryczne się co jakiś czas sprawdza.

Nigdy nie masz pewności czy inne instalacje są uziemione, czy nie wstawili  plastikowej rury, czy innego izolowanego kawałka .









ksysju

stiven

Moja listwa od zasilania komputera sygnalizuje gdy uziemienie jest fikcyjne. Wytropiłem w ten sposób kwiatki, o których piszesz - kawałek kabla kończący się w ścianie. Bolec jest, podłączony do zielono-żółtego przewodu tyle że on podłączony do niczego. Wcale nie tak rzadko się zdarza.

Cyfron

a teraz kolejne pytanie, częściowo związane z bolcem w gniazdku.

W mieszkaniu w bloku mam instalacje TN-C - czyli nie ma przewodu ochronnego (żółto-zielonego).
Czy jest jakaś szansa, aby na własną rękę zrobić sobie w rozdzielni ten przewód ochronny, żeby potem po mieszkaniu rozprowadzić instalacje trzyprzewodową z działającym poprawnie zabezpieczeniem różnicowoprądowym? Nie wiem  - może gdzieś wkopać się w ziemię, fundament itp i to podać do swojej skrzynki rozdzielczej w mieszkaniu jako przewód ochronny PE ?

Szopler

Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie instalacji w TN-C-S. Polega to na wydzieleniu przewodu PE z PEN jak najwcześniej się da np. właśnie w rozdzielni przy liczniku. Wymagana współpraca z ZE i uprawniony elektryk do tego,ale po takiej operacji masz w mieszkaniu instalację 3 przewodową.

Cyfron

i w takiej instalacji różnicówka działa normalnie?
Na czym polega to wydzielenie PE z PEN ? Na zrobieniu dwóch drutów z jednego i już? Czy coś jeszcze trzeba zrobić?

Szopler

Tak, wyłącznik różnicowo-prądowy w takiej instalacji działa całkiem normalnie.
Tak, polega to na rozdzieleniu fizycznym przewodu PEN na dwa przewody tj. PE i N (przed różnicówką). Najlepiej było by taki punkt rozdziału dodatkowo uziemić, ale często jest to bardzo trudne lub nie możliwe.

Dario666

#12
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przew%C3%B3d_ochronny
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1946224.html
http://felektr.katalogi.pl/Uziemienie_PE_i_Zero_N_.-t7097.html

Szopler

Można dużo poczytać na ten temat w necie i mieć jeszcze większy mętlik w głowie bo 95% tych wątków to kłótnie i brednie (lub na odwrót).

Troll81

kiedyś w bloku w którym wynajmowałem mieszkanie ktoś się podpiął pod kaloryfer.... fajnie kopało...