Skąd wziąć Windows OEM do reinstalki na Laptopie z nalepką?

Zaczęty przez Cyfron, 01 Styczeń 2014, 20:51

Cyfron

Jak w temacie. Znajomy ma komputer, w którym system już nie działa. Na laptopie był oryginalnie wgrany Windows Vista OEM (nie pamiętam dokładnie jaka wersja), a na obudowie jest oryginalna nalepka licencyjna.
Niestety nie ma partycji Recovery i nie było płytki z Windowsem.

Skąd w takim razie załatwić instalkę Windowsa, aby można było przeinstalować i nadal posiadać legalny system?

sknd


Cyfron

Wiesz - dla mnie torrenty raczej nie kojarzą się z legalnie pozyskiwaną kopią :)
Na prawdę nie ma innego wyjścia?

LQG

Poszukaj płyt Recovery do tego konkretnego modelu laptopa. Można zapytać o kopię w serwisie producenta (co pewnie będzie kosztować) lub znaleźć w sieci do pobrania. Ewentualnie pożyczyć od kogoś płytę z odpowiednią wersja Visty i zainstalować (sterowniki i narzędzia pobrać ze strony producenta). Co to za laptop?

waldas

Miałem takie same doświadczenia z Lenovo, po skontaktowaniu się z MS i Lenovo powiedzieli mi - MS że nie maja możliwości przesłania mi płyty i nie robią tego, natomiast Lenovo, że nie mają już takiego starego systemu w swoich zasobach. Jedynym sposobem na reinstalację systemu są torrenty i nie ma się co bać tej metody pozyskiwania, jest wiele producentów softu którzy udostępniają swoje apki poprzez torrenty. Z tego co kojarzę nie musisz mieć oryginalnego nośnika aby być legalnym, bo oryginalny nośnik może zostać zniszczony, a możesz mieć wiele kopii tego nośnika.
Warto również sprawdzić, czy nie ma ukrytej partycji z System Recovery, ostatecznie właśnie tak rozwiązałem problem z brakiem płyty systemowej.

Pozdrawiam i powodzenia  :ahoy:

Szopler

http://www.vistax64.com/general-discussion/296167-vista-iso-download.html ;)

Z torrentów lepiej nie ściągać bo system może mieć poinstalowane backdory i inny syf (i nie mówię tu o backdorach MadeByNSA)

ryszard.korczyk

Miałem podobny problem, zainstalowałem system z nośnika pobranego z MSDN (bizspark), nie chciał się aktywować na tym kluczu z naklejki, tylko poprosił o aktywację telefoniczną która poszła bez problemu. Można tak spróbować.

Troll81

A na stronie producenta lapsa nie ma obrazu płyty? często sa umieszczone w dziale download bo bez konkretnego klucza i tak nie zainstalujesz....

LQG

Obawiam się że na stronie producenta nie znajdzie RecoveryDVD. Aktywacja Recovery jest realizowana przeważnie za pomocą SLIC'a czyli nie podaje się klucza. Jednak podczas instalacji z OEMowej wersji klucz z naklejki aktywuje się automatycznie lub jak kolega Ryszard wspomniał, trzeba zadzwonić do małego miękkiego :)

Dario666

Jak sama nazwa mówi Windowsa OEM nie weźmiesz znikąd, bo do niego dostęp mają tylko tzw. "producenci komputerów".
Ale jeśli chcesz go mieć, to najlepiej pożyczyć od znajomego, bo ściągać z netu to duże ryzyko, szczególnie jeśli ktoś może nazwać się "laikiem". Nikt nieznajomy ci takiej płyty nie pożyczy, bo to nielegalne.

Można poszukać na Allegro, ale tam drogo, lub w innych serwisach aukcyjnych.

Niestety gapa traci 2 razy.  ::)

krzyszp

Producent (dystrybutor) laptopa ma OBOWIĄZEK dostarczyć obraz płyty na żądanie - zapłaciłeś za to. Chociaż mogą zażądać opłaty, ale jej wysokość również jest jakoś uregulowana.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

anomax

#11
Można też spróbować znaleźć wersję ograniczoną czasowo, najłatwiej będzie znaleźć angielską. Kod z naklejki powinien zadziałać, aktywacja też powinien przejść. Później pozostaje już wgrać język polski.