Oddawanie krwi

Zaczęty przez Troll81, 05 Maj 2008, 09:39

Czy oddawałeś już krew ?

Tak, to proste
40 (60.6%)
Nie, boje się
4 (6.1%)
Nie, ale chciałbym
8 (12.1%)
Nie, ponieważ nie mogę
11 (16.7%)
Nie, bo jestem egoistą
3 (4.5%)

Głosów w sumie: 66

AL

Kolejne 450 ml zaliczone w piątek c.d.n.

KrzychuP


Troll81

a ja fajrantuję. głupi kleszcz mnie dziabnął :(

sknd

a ja byłem w zeszłym tygodniu, i pani mi powiedziała... żebym rzadziej chodził "bo mam przeciętne wyniki czerwonych krwinek"  :wacko:

Troll81

zamiast rzadziej chodzic częściej jedz wątróbkę albo kup sobie żelazo :D

sknd

wątróbka błeee. żelazo szpinak cacy

AL

I żółteczko z cukrem nie zawadzi o wineczku już nawet nie wspominając.

tito

Zmotywowany tym wątkiem poszedłem do stacji krwiodawstwa. "Pobyt w strefie malarycznej eliminuje na 12 miesięcy", no to oddam krew jak skończę pływać ~ w wieku 55 lat.  :(

Troll81

Ano. Jako marynarz masz w tej kwestii przechlapane :(

aborek

Cytat: tito w 27 Lipiec 2011, 10:30
Zmotywowany tym wątkiem poszedłem do stacji krwiodawstwa. "Pobyt w strefie malarycznej eliminuje na 12 miesięcy", no to oddam krew jak skończę pływać ~ w wieku 55 lat.  :(
Zawsze możesz rok po Odrze popływać XD

Troll81

Śródlądówka to całkiem inna zabawa :D to tak jabyś cały czas pływał statkiem po basenie portowym... ciasno tłoczno i nie buja :D

Pantarhei

Ale po odrze tez chyba trzeba odczekac. Pewnie tez zalezy czy wietrzną czy czarną.
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

aborek

Cytat: Pantarhei w 27 Lipiec 2011, 13:38
Ale po odrze tez chyba trzeba odczekac. Pewnie tez zalezy czy wietrzną czy czarną.
Czarna i wietrzna to ospa :D

Pantarhei

Cytat: aborek w 27 Lipiec 2011, 14:05
Cytat: Pantarhei w 27 Lipiec 2011, 13:38
Ale po odrze tez chyba trzeba odczekac. Pewnie tez zalezy czy wietrzną czy czarną.
Czarna i wietrzna to ospa :D
Racja!!! :D
Ale skąd miałem wiedzieć. Ja zza Buga jestem.
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

GRID

http://kopalniawiedzy.pl/krwiodawstwo-krew-torebka-design-Kiseung-Lee-14250.html

Troll81

Mi się pomysł podoba

MarcinB

Cytat: aborek w 27 Lipiec 2011, 14:05
Cytat: Pantarhei w 27 Lipiec 2011, 13:38
Ale po odrze tez chyba trzeba odczekac. Pewnie tez zalezy czy wietrzną czy czarną.
Czarna i wietrzna to ospa :D
I czarnej byś chyba nie przeżył :)

migawron

ooo, ciekawy wątek,

spieszę donieść, iż także jestem czynnym dawcą, jak dotąd na liczniku 8,1 litra, wkrótce wybieram się ponownie



Cyfron

ja się tam gdzieś chwaliłem, ale chyba nie tutaj - już mam na koncie pierwsze oddanie i nie mogę się doczekać kolejnego!  :whip:

Troll81

po medal od prezydenta marsz  :attack: 21L potrzebne :D

Pantarhei

A właśnie.
Nie pochwaliłem się moją trzecią w życiu transakcją nabycia 10 czekolad. Byłem 3 października :)

Niestety u mnie w mieście trzeba oddać 22 litry żeby za darmo jeździć MPK  XD . Przy mojej regularności prędzej umrę ;)
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Troll81

We wrocku 25 więc nie narzekaj :D

Troll81

przy okazji oddawania krwi mozemy tez promować BOINC na forum krewniaków :D

http://forum.krewniacy.com/viewtopic.php?p=130592#130592

gregre

czy ktoś może słyszał o jakiś zmianach w prawie, że dzień w którym oddajemy krew jest dniem bezpłatnym w pracy?
jakoś taka plotka mi się obiła o uszy ostatnio...

migawron

to nie zadna zmiana, od dawna tak jest. za oddanie krwi przysluguje Ci pelnoplatny dodatkowy dzien wolny. Zaswiadczenie dostajesx na miejscu i to wystarczy. inna sprawa jak pracodawcy do tego podchodza...



gregre

ja wiem że był pełnopłatny
ale teraz ponoć jest zmiana że jest ten dzień usprawiedliwiony ale NIEpłatny

migawron

Cytat: gregre w 13 Grudzień 2011, 21:04
ja wiem że był pełnopłatny
ale teraz ponoć jest zmiana że jest ten dzień usprawiedliwiony ale NIEpłatny

a widzisz, czytałem na małym ekraniku i nie doczytałem. W takim razie spytam jutro prawnika jak to jest dokładnie, bo sam jestem ciekaw.



stiven

Pracownik oddający krew ma prawo do zwolnienia na czas konieczny do pobrania krwi z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Nic się w tym względzie nie zmieniło od 1996 czy 1997 roku. Inna kwestia. że może planowana jest jakaś nowelizacja i gdzieś w mediach poleciała informacja, że to już weszło w życie.

Troll81

Jako wieloletni krwiodawca wiem ze normalnie dostaje się zaświadczenie. Ma się dzień wolny i to pełnopłatny. Odkąd pamiętam czyli od jakiegoś 2000 roku...

AL

Zgadza się, ale już od dawna słyszałem o jakichś projektach które to miały zmienić. Dzień maiłbyć usprawiedliwiony - ale bezpłatny. Co moim zdaniem wielu zniechęci i tylko patrzeć jak zaczną się kłopoty zniedoborem krwi. Żenada moim zdaniem.

Troll81

od lat jest bryndzownia i spada ilość dawców. W efekcie kupujemy krew z Niemiec gdzie Polacy oddają krew za ojro. Kiedys krwiodawcy mieli sporo przywilejów. Ale powiem szczerze że nigdy dotychczas nie brałem zaświadczenia.

migawron

Ja też nie biorę zaświadczeń, bo musiałbym je pokazywać samemu sobie :) Ale pamiętam że w 4 klasie liceum i na studiach się czasem takie zaświadczenia przydawały w kluczowych momentach  XD



gregre

czyli jak to jest w końcu, coś nowego w prawie weszło do życia?

Troll81

nic mi na ten temat nie wiadomo.

KrzychuP

Z tego co mi wiadomo, nic się w tej kwestii nie zmieniło

podstawowy teks ustawy: http://www.abc.com.pl/serwis/du/1997/0681.htm  -> art.9
zmiana ustawy:http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/2215.htm

rozporządzenie przywołane w ustawie dot. zwolnienia: http://www.abc.com.pl/serwis/du/1996/0281.htm  -> par.12
par. 16 dot. zachowania wynagrodzenia

zmiany z tego roku (15.09.2011): http://www.abc.com.pl/serwis/du/2011/1253.htm nic nie wnoszą w tej kwestii

Ja już dobiłem do 11.85l
Po następnej donacji będzie na srebrną odznakę :)

A dla wrocławian mam jeszcze taką informację, bo nie zauważyłem, żeby się tu pojawiała:
http://www.wroclaw.pl/2584377.dhtml
co tym bardziej motywuje mnie do oddawania krwi  :arrr:

Tobas

Ile musiałbym oddawać 18 litrów?

Ufol

Prawo w Polsce jest wybitnie zagmatwane. Chciałem oddać krew i zażądano ode mnie zaświadczenia od okulisty, ponieważ jestem całkowicie ślepy. Powiedziałem lekarce, że to od urodzenia i na pewno mi się wzrok nie pogorszy, ale ona na to, że zaświadczenie musi być i koniec! Napisałem do Rckiku, że powinni umieścić taką informacje na stronie. Skoro są aż do bólu szczegółowi, to i o ślepych mogli by napisać. Dostałem odpowiedź, że to lekarz decyduje jakie dokumenty należy złożyć. Czyli jeżeli stwierdzi, że po oddaniu krwi będę niestabilny emocjonalnie, znaczy się zacznę wariować, to co, może zażądać ode mnie badań psychiatrycznych?
Dosłownie, krew człowieka zalewa!

stiven

Jeszcze kilka lat temu duża wada (powyżej -4) dyskwalifikowała kandydata jako dawcę. Istniało domniemane ryzyko pogorszenia wzroku po oddaniu (odklejenie siatkówki). Badania pokazały, że było to mocno na wyrost i zostało to wykreślone. Przynajmniej takie informacje dostałem w RCKIK w Łodzi. W Twoim przypadku gorzej już nie będzie więc chyba coś się tamtej pani odkleiło. W mózgu  XD. Pewnie kiedyś miała szkolenie gdzie jej wbili do głowy jest wada = musi być zaświadczenie. A że obecnie już nie musi być i ślepy bardziej nie oślepnie to już inna sprawa. Na jej usprawiedliwienie napiszę tylko, że wbrew pozorom działała w trosce o Twoje zdrowie.

KrzychuP

Cytat: Tobas w 16 Grudzień 2011, 17:30
Ile musiałbym oddawać 18 litrów?

18l / 0.45l = 40 donacji krwi pełnej (dla składników krwi trzeba by odpowiednio przeliczyć)
40d / 6 na rok (k.p.) = 6 lat i 8 mies. (krew pełną można oddawać co 8 tyg. + warunek: nieskazitelne zdrowie  ;) )
składniki krwi można częściej ale nie zawsze chcą

Troll81

Cytatzmniejszono limit oddanej krwi przez mężczyzn - zasłużonych honorowych dawców krwi z 25 l. na 18 l. po oddaniu której przysługuje uprawnienie do bezpłatnych przejazdów na liniach normalnych w granicach oraz poza granicami miasta;

no w końcu. Bo za 21L dostaje sie juz medal od przydenta.... a 25L to troszkę dużooooo. ja już pomalutku zbliżam się do złotej :D to se niedługo ojeżdżę za free :D