Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Monitoring poboru prądu przez całe mieszkanie/dom

Zaczęty przez Cyfron, 12 Styczeń 2012, 20:10

Cyfron

Tak sobie teraz pomyślałem - czy jest jakiś sposób na prosty system do logowania poboru prądu przez np mieszkanie?
Np u mnie jest wszystko na jednej fazie, a chciałbym zobaczyć, czy nie opłaca mi się przypadkiem zmienić taryfy, więc chciałbym jakiś miernik wsadzić w standardowe gniazdo bezpiecznika i rejestrować pobór prądu z uwzględnieniem rozłożenia tego w czasie.

Wiem, że są mierniki profesjonalne, które wymagają specjalnych instalacji, ale czy jest coś takiego "prostego" oczywiście z możliwością podpięcia do kompa?
Widział ktoś coś takiego?

Troll81

jest licznik w pionie w bloku. Taki zainstalowany przez energetykę. Wszystko co jest przed nim należy do energetyki wszystko co za nim to twoja brocha. Ale te podłączane do kompa są drogie...

Krzysiak

A takie coś by nie starczyło
http://allegro.pl/listing.php/search?string=WATOMIERZ&category=0&sg=0


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:


Szopler

Ja właśnie jestem w trakcie projektowania takiego miernika, może nie wkręcanego za bezpiecznik, ale z wyjściem impulsów które będzie można podłączyć do zmodyfikowanej płytki radioaktywnego i dziabać dane przez USB albo jak ktoś sobie zrobi układ na procku z kartą pamięci to zapisywać do pliku txt na karcie.

Tylko radioaktywny teraz ma priorytet więc to trochę potrwa...

Cyfron

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 12 Styczeń 2012, 21:04
A takie coś by nie starczyło
http://allegro.pl/listing.php/search?string=WATOMIERZ&category=0&sg=0
taki mam, on umożliwia pomiar tylko w danym punkcie a nie przez całą instalację

Miernik obcęgowy - lipa, bo na co te obcęgi mam założyć - instalacja jest podtynkowa...

To co Szopler mówi, już lepiej brzmi, ale ja podtrzymuję moją "zachciankę"  ;D

Troll81

to załóź gniazdko zaraz za licznikiem energii i podepnij pod to gniazdko watomierz a w gniazdko watomierza wepnij instalację. 25A powinno z palcem w d uciągnać a takie najczęściej są bezbieczniki w bloku w pionie....

Krzysiak

Jak w pionie są 25A to osobiście proponował bym 16A ostatecznie 20A - nie to żebym się czepiał

A tak dla przypomnienia według przepisów maks na jedną fazę to 16A (3,6kW) dla instalacji domowych


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

ja mam dwa korki w domu 16 i 4 A a w pionie mam 25. Ale żeby mierzyć całkowity pobór tonie mogę się odpiąć od korek w domu bo wtedy nie zmierzę obu faz. Musze pod korek w pionie :D

Krzysiak

Tylko ingerencja przed licznikiem jest karalna
Masz jedną fazę rozbieloną na dwa kabelki  ;D i masz wszystko dobrze główne 25A poniżej 16A i 4A


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

ja mówie za głównym korkiem a ten główny korek jes za licznikiem. Jak już wspomniałem wszystko przed licznikiem należy do ZE a wszystko za do mnie :D

Szopler

Cytat: Cyfron w 12 Styczeń 2012, 22:50
Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 12 Styczeń 2012, 21:04
A takie coś by nie starczyło
http://allegro.pl/listing.php/search?string=WATOMIERZ&category=0&sg=0
taki mam, on umożliwia pomiar tylko w danym punkcie a nie przez całą instalację

Miernik obcęgowy - lipa, bo na co te obcęgi mam założyć - instalacja jest podtynkowa...

To co Szopler mówi, już lepiej brzmi, ale ja podtrzymuję moją "zachciankę"  ;D

Zachcianka trudna do zrealizowania bo wkręcając coś zamiast bezpiecznika prąd owszem zmierzysz, ale napięcia już nie - trzeba by się dodatkowo gdzieś wpinać z kablami i tak.
Dlatego jeśli już to może być miernik mocowany na szynę jak nowe wyłączniki nad prądowe pełniące funkcję bezpieczników.

Troll81

a po co mierzyć napięcie?? estymujesz że ma 230 :D a znając Amperki i zakładając napięcie na pozimie 230 waty se policzysz :D a mając waty i zakładając napięcie 230 amperki se policzysz....

Szopler

#13
Bzdury wierutne...
Moc czynna (bo tylko taka nas interesuje) to napięcie x prąd x cosinus fi (kąt przesunięcia fazowego między prądem i napięciem).
Napięcie w sieci może być 230V ale równie dobrze może być 200 jak jesteś na bardzo obciążonej fazie albo 250V jak jesteś blisko transformatora.
cosinus fi = ~1 tylko dla odbiorników rezystancyjnych typu grzałka i ew. żarówek (tych tradycyjnych).
Jak masz w domu dużo odbiorników typu silniki czy komputery właśnie to taki pomiar mocy na zasadzie prąd*napięcie (jeszcze wzięte z kosmosu jako constans) ma taki rozrzut od wartości rzeczywistej że można go o kant kuli rozbić (jak mawia TJM) ;) Równie dobrze można odczytać moc z tabliczki znamionowej urządzenia.

Co do propozycji
Cytatto załóź gniazdko zaraz za licznikiem energii i podepnij pod to gniazdko watomierz a w gniazdko watomierza wepnij instalację. 25A powinno z palcem w d uciągnać a takie najczęściej są bezbieczniki w bloku w pionie....
To też figa z tego będzie bo te mierniki mają zakres do 3,5 - 4 kW, czyli podpinasz żelazko i czajnik elektryczny i już jesteś na granicy zakresu pomiarowego.
Co więcej miernik taki (przynajmniej mój model firmy Velleman) nie posiada nigdzie wyjścia impulsów których częstotliwość była by proporcjonalna do pobieranej mocy (sprawdzałem oscyloskopem).

Mchl

A na przykład takie coś?
http://nettigo.pl/products/76

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Troll81

no ale przecież jakoś licznik od ZE działa. A nie jest to skomplikowane urządzenie....

Szopler

Licznik energii ZE ma dwie cewki prądową i napięciową - wchodzą do niego dwa przewody i wychodzą dwa przewody...

Troll81

no to jak wychodzą z niego dwa przewody to można sie pod nie podpiąć ze swoim licznikiem. Nosz kurde da się na pewno

Krzysiak

Szopler i zapomniałeś dodać że dla gospodarstw domowych zliczana jest tylko moc czynna a bierna jest pomijana  :whistle:
Dla zakładów przemysłowych i to dopiero powyżej jakieś mocy - moc bierna jest brana pod uwagę przy rozliczaniu
a żeby skomplikować dla nie wtajemniczonych to: duże zakłady płacą kary za przekroczenie współczynnika fi  :whistle:

Cytat: Troll81 w 13 Styczeń 2012, 08:50
no to jak wychodzą z niego dwa przewody to można sie pod nie podpiąć ze swoim licznikiem. Nosz kurde da się na pewno
A kto powiedział że się nie da -tylko to samo można odczytać z licznika zainstalowanego w domu

A najlepiej przejść na system dwu taryfowy lub nawet dwu taryfowy + wszystkie dni świąteczne  :boing: jak się da


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

wiesz. chodzi o to by cyfron nie musiał co 10 minut wychodzić na klatkę i spisywac licznika. Jemu chodzi o to by monitorowac pobór mocy ciągle i w sposób automatyczny. A licznika od ZE nie podepniesz pod USB.

Krzysiak

No to tniemy kabel za licznikiem przed rozdziałem
montujemy gniazdo i wtyczkę
kupujemy coś takiego i mierzymy
http://allegro.pl/miernik-energii-watomierz-z-pamiecia-sd-germany-i2019901421.html

Każde rozwiązanie wymaga
1. ingerencji w układ
2. nakładów finansowych

I tu nasuwa się pytanie: Kiedy zwróci się koszt poniesionych nakładów na pomiar - no chyba że robimy to dla idei  :p_arr:


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Szopler

Cytat: Troll81 w 13 Styczeń 2012, 08:50
no to jak wychodzą z niego dwa przewody to można sie pod nie podpiąć ze swoim licznikiem. Nosz kurde da się na pewno

Ale samo wkręcenie czegoś zamiast bezpiecznika nic nie da - trzeba mierzyć napięcie...

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 13 Styczeń 2012, 08:51
Szopler i zapomniałeś dodać że dla gospodarstw domowych zliczana jest tylko moc czynna a bierna jest pomijana.
Dla zakładów przemysłowych i to dopiero powyżej jakieś mocy - moc bierna jest brana pod uwagę przy rozliczaniu,
a żeby skomplikować dla nie wtajemniczonych to: duże zakłady płacą kary za przekroczenie współczynnika fi
...

I żeby nie przekraczać montuje się całe baterie kondensatorów dla kompensacji... Nie będę tu po raz 1000 w internecie opisywał co, jak i dlaczego jest zliczane.
Odniosłem się tylko do zachcianki Cyfrona o czymś wkręcanym zamiast bezpiecznika. "Tak se ne da pane Havranek".

Cytat: Mchl w 13 Styczeń 2012, 01:47
A na przykład takie coś?
http://nettigo.pl/products/76

Pewnie głównie chodziło Ci o to - http://openenergymonitor.org/emon/node/58
Napięcie tutaj jest mierzone pośrednio - najpierw jest obniżane przez zasilacz AC-AC do około 9V potem dzielnik na rezystorach i do przetwornika analogowo-cyfrowego procesora...

Mchl

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 13 Styczeń 2012, 08:51
A najlepiej przejść na system dwu taryfowy lub nawet dwu taryfowy + wszystkie dni świąteczne  :boing: jak się da

Tylko teraz sąsiedzi narzekają, że pralka po nocach chodzi.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Szopler

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 13 Styczeń 2012, 09:09
No to tniemy kabel za licznikiem przed rozdziałem
montujemy gniazdo i wtyczkę
kupujemy coś takiego i mierzymy
http://allegro.pl/miernik-energii-watomierz-z-pamiecia-sd-germany-i2019901421.html

Każde rozwiązanie wymaga
1. ingerencji w układ
2. nakładów finansowych

I tu nasuwa się pytanie: Kiedy zwróci się koszt poniesionych nakładów na pomiar - no chyba że robimy to dla idei  :p_arr:

Tylko zakres mocy 3500W i Ty chcesz na tym podłączyć całe mieszkanie? Powodzenia...

ryszard.korczyk

Część nowych liczników instalowanym przez ZE ma diodę świecącą, która mruga co jakaś ilość Wh, dokładniej mruga co obrót talerzyka. Jeśli w szafce z licznikiem jest ciemno, to instalując na dnie szafki małe urządzenie wykrywające błyski światła mamy możliwość zliczać zużycie prądu. Niestety u mnie jest licznik starego typu. Obadajcie to u Was, jeśli macie taki licznik.

Mchl

Cytat: Szopler w 13 Styczeń 2012, 09:16
Tylko zakres mocy 3500W i Ty chcesz na tym podłączyć całe mieszkanie? Powodzenia...

A 3500W to nie jest 16A czasem?

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Cyfron

Problem tego watomierza podanego przez Krzysiak_PL_GDA został już wspomniany przez Szoplera - zakres 3500W - odpalę czajnik + odkurzacz i już jest na granicy...

A z tym moim pomysłem - może zrobić tak, ze w gniazdo bezpiecznika wkręcić "coś" co wyprowadzi mi 2 kable. Te 2 kable wprowadzam do zrobionej przez siebie skrzyneczki, która umożliwia wkręcenie wyciągniętego bezpiecznika i rejestrację prądu i natężenia.

Rozpruwanie instalacji el. odpada, ponieważ mieszkanie jest wynajęte...

Pomysł z licznikiem i fotodiodą (czy czymś tam) bardziej mi się podoba. Licznik jaki mam to http://www.politech.com.pl/ME172.html, ale nie ma szafki - jest otwarte.
A może jakoś odczytywać te dane z niego, bo nie wiem, ale wydaje mi się, że z niego możnaby odczytywać jakoś "ciekawiej" i nie wiem jak np sprawdzić tego rs485 o którym oni mówią jako opcji :)

Szopler

#27
Niewątpliwie jest przystawka z interfejsem IrDA (lub podobnym) i RS485 ew. jest to opcjonalnie wbudowane w licznik bo widzę otwory przeznaczone pod interfejs podczerwieni...
Ja proponuję podejść ambitnie - kamerka i program do rozpoznawania obrazu i zdalny odczyt z wyświetlacza gotowy XD

Tak na serio - czy ten licznik ma diodę która mruga zależnie od poboru mocy?
Jeśli tak to pozamiatane, znaczy się mamy wyjście i możemy podpiąć się bez żadnej ingerencji w instalację.

Cyfron

dokładnie tak - jest dioda - zaraz poniżej wyświetlacza po lewej stronie.

A z problemem - może warto byłoby jednak zrobić takie coś "mojego" dla innych, którzy nie mają takiego fajnego licznika ?  ::)

armar

Można spróbować zrobić układ detekcji dla takiej diody samemu, bo tarcze starych liczników mają jeden obszar czarny - czyli mniej odbijający światło.  :)

ryszard.korczyk

Cytat: armarB@P] link=topic=6701.msg172787#msg172787 date=1326454417]
Można spróbować zrobić układ detekcji dla takiej diody samemu, bo tarcze starych liczników mają jeden obszar czarny - czyli mniej odbijający światło.  :)
Pytanie, co na to energetyka, jeśli przyjdzie inkasent i zobaczy naszego twora przy liczniku. ;)

Troll81

o ile nie ma ingerencji w czytnik to kij mu w oko :D dookoła licznika możesz se kwiatki posadzić. byleby inkasent miał dostep....

armar

Dokładnie - nie wolno ingerować w sam licznik, więc można gdzieś obok do deseczki przykleić wskaźnik laserowy z fototranzystorem.
Naokoło mam mnóstwo grubych kabli (grube, bo instalacja 12 V) i do tej pory nikt się nie czepiał. :)

Troll81

bo i czepic się nie może

http://www.totalmoney.pl/energia
http://www.eprad.pl/01,04

porównywarki cen prądu :D

Cyfron

w tym moim, to jeszcze wyczaiłem, że ma komunikacje po IRdzie - tylko jak się do tego zabrać?

Szopler

To już trudniejsze... Albo musiał byś mieć dokumentację, albo żmudnie to rozpracowywać. Bo na pewno żeby otrzymać odczyt trzeba wysłać najpierw żądanie, ale jakie... ?

Troll81

niech zgadnę że nikt tego nie szyfrował i leci toto opentekstem....

Szopler

Może i leci, ale co wysłać żeby licznik odpowiedział? Wiesz?
Bo zapewne może wysyłać wartości napięcia, prądu, może częstotliwości, mocy czynnej i czego tam jeszcze... Do tego tym złączem można ustawić datę i godzinę oraz w licznikach dwu i cztero taryfowych godziny obowiązywania taryf...
I pewnie do tego jakieś hasło jest :D
Prościej przymocować do obudowy licznika fototranzystor i liczyć czas między impulsami...

Troll81

na pewno da się gdzieś dorwać, znając oczywiście model, wszystkie informacje :D

Szopler